LUHY – kamenná Boží muka

Obec: Choltice
Kraj: Pardubický
Katastrální území: Choltice
GPS: N 49°59.676, E 15°38.609′
Termín opravy: 2021
Cena opravy: 142 945 Kč

Nový stav

Práce probíhaly v rozmezí podzim 2020 – duben 2021. Boží muka byla rozebrána a převezena do dílny restaurátora. Při rozebírání byl objevený letopočet 1848, který byl skrytý na soklu pod nánosem zeminy. Do niky byla doplněna autorská výzdoba, malba na porcelán. Blízké okolí, stejně jako starou zarostlou cestu. místní občané vyčistili především od náletových dřevin a udělali zde nové výletní místo.

Po obnově došlo ke slavnostnímu vysvěcení Božích muk.

Restauroval Mgr. A. Jiří Finger, Pavel Hradilík a Jiří Ščuglík.

Původní stav

Poblíž obce Luhy se dochovala silně poškozená Boží muka z pískovce podobného opuce či spongilitu, složená ze tří částí. Soklu, sloupku a kapličky. Jednotlivé díly jsou z přední a bočních stran zdobené ornamenty.

Památka byla sice až na výzdobu kompletní, ale jednotlivé části byly natolik rozpadlé, že můžeme hovořit pouze o fragmentárním stavu. Spodní část byla pod terénem. Svatý obrázek a křížek na střeše se nedochoval. Řešením obnovy byla sochařská rekonstrukce a doplnění o svatý obrázek a kovaný křížek na střeše.

Historie

Nepodařila se dohledat.

Nadace OF podpořila opravu částkou 30 000 Kč.

Nadační fond zajistil provedení opravy. Ze 70% zaštítil opravu NF, 30% spoluúčastí se finančně podílel vlastník – městys Choltice.
Celková částka vynaložená na opravu: 145 245,-

Související obrázky: