Kvítkovice – kamenný kříž

Obec: Otrokovice
Kraj: Zlínský
Katastrální území: Kvítkovice u Otrokovic
GPS: N 49°11.93855′, E 17°32.99120′
Termín opravy: 2016
Cena opravy: 167 900 Kč

Nový stav
Původní stav
Historie
Adopce památekAdopce památek

Nový stav

Cílem obnovy bylo šetrné očištění povrchu památky od depozitů a všech druhotných nevyhovujících dodatečně prováděných úprav, zatmelení defektů a spár minerálním tmelem, zhotovení repliky spodního kusu podstavce, zhotovení nové kopie sochy Krista z důvodu rozsáhlého poškození původní sochy. Nová socha byla pozlacena plátkovým zlatem, stejně tak reliéf Panny Marie.

Oprava probíhala na dílně restaurátora.

Z důvodu plánovaného rozšíření místní komunikace, byl kříž přemístěný cca o 3 m od silnice. Původní nevyhovující sokl byl odstraněn a vytvořen nový základ.

Restaurovat Mgr. A. Jiří Finger

Původní stav

Velký kamenný kříž na masivní podestě s železnou sochou ukřižovaného Krista, reliéfem Panny Marie a prázdnými zrcadly na bocích. Kovová socha Krista nebyla opatřena konzervační povrchovou úpravou, rez se vpíjela do pískovcového kamenného kříže. Mezi nejvíce viditelné plastické defekty patřila odlomená část lýtka ukřižovaného Krista. Horní část kříže byla pokryta biologickým napadením, značný vliv na jejich nárůst měla vedle stojící lípa. Podstavec kříže někdo neodborně obložil cihlovými pásky. Povrch pískovce na několika místech viditelně degradoval, jak v plochách, tak hranách.

Historie

Na kříži byl uveden letopočet 1761 a nápis „Ke cti a chvále Boží dali obnovit občané z Kvítkovic 1893“.

Kromě nápisu na kříži se historii nepodařilo dohledat, ale je zakreslený v historických mapách II. vojenského mapování z let 1836-1852.

Podpořte nás

Budeme rádi za Vaše finanční příspěvky, které jsou vždy 100% využity na konkrétní projekty.

U nás máte jistotu, že pomůžete projektu, který má trvalou hodnotu, na kterou se můžete osobně přijít podívat i za několik let.

č. účtu: 266950054/0300

 

Související obrázky: