Adopce památekAdopce památek

CHRÁŠŤANY – KAMENNÝ KŘÍŽ

Obec: Chrášťany
Kraj: Zlínský
Katastrální území: Záhlinice
GPS: N 49°17’37.593, E 17°30’3.354
Termín opravy: 2019
Cena opravy: 222 814 Kč

Nový stav

Práce probíhaly od 04/2019 do 11/2019. Kámen byl odsolen a zpevněn, ztracené a silně narušené kusy vyměněny za kopie z božanovského pískovce. Zkorodované čepy byly odvrtány a vyměněny za nerezové. Trhliny v kameni byly slepeny epoxidovým lepidlem a stahovací obruče odstraněny.

Restauroval Mgr. A. Jiří Finger, Pavel Hradilík a Jiří Ščuglík.

Nadace OF podpořila opravu částkou 30 000 Kč

Původní stav

Kříž stojí v poli na jihovýchod od obce u polní cesty na Kurovice. Na pravé straně, otočená k cestě je nika opatřená nápisem „ ku cti milého Spasitele postaveno roku 1873″.

Stav památky je zjevně havarijní. Horní část – kříž s Kristem chybí. Dva horní díly soklu, střecha a spodní díl nástavce mají výrazné trhliny od středových čepů.

Tři schody jsou ze zničené a čtvrtý je poškozený a roztržený.

Podstavec je do hloubky poškozen korozí materiálu a povrchové vrstvy se loupou a pod nimi je rozpadlý materiál. To je zjevně důsledkem uzavření povrchu kamene konzervací nevhodným prostředkem na bázi vodního skla nebo fluátů. Restaurování tohoto kusu není perspektivní. Většina povrchů je poškozena erozí materiálu. Soudržné povrchy jsou pokryty zelenými biologickými a černými karbonátovými depozity.

Historie

Nepodařilo se dohledat.

Související obrázky: